تحصیل و تدریس

تحصیل و تدریس

  • زندگی نامه
  • 1399/12/26

حضرت آيت الله سيد علي اصغر دستغيب دوره ابتدائي را در دبستان فرصت گذراندند كه به لحاظ داشتن مدير و مربيان متدين و دلسوز ، محيط تربيتي بسيار خوبي محسوب مي شد .

دوره متوسطه را در دبيرستان شاهپور طي كردند كه آن زمان از مدارس متوسطه نمونه محسوب مي شد . از نظر علمي دبيرهاي خوبي داشت و از لحاظ ديني و تربيت هم مربيان فعالي بودند كه با مساعدت و همراهي ايشان و بعض دانش آموزان ديگر انجمن اسلامي را تشكيل دادند و جهت جلسات آن برنامه ريزي مي نمودند .

انتشار جزوه اي در اهميت نماز واحكام آن از كارهاي انجمن بود . آن زمان سه رشته دبيرستاني وجود داشت ( رياضي ، طبيعي و ادبي ) و با توجه به اينكه از همان وقت علاقمند به تحصيلات حوزوي بودند ، انتخاب رشته ادبي مناسبتر بود ، اما رشته رياضي را صرفاً به لحاظ جنبه فكري آن اختيار كردند كه البته در آن ايام از ارزش بالاتري نسبت به دو رشته ديگر برخوردار بود .

علاقه ايشان نسبت به روحانيت موجب بود كتبي را كه در احوالات مشاهير نوشته شده با اشتياق مطالعه نموده و گفتار و رفتار علماي مبرّز شهرشان را به دقت ملاحظه كنند و بيش از همه تحت تأثير شخصيت دايي معظم خود يعني حضرت آيت الله شهيد دستغيب ( قدس سره ) بودند . لذا پس از اخد ديپلم به تحصيلات حوزوي مشغول شدند و ضمن فراگيري دروس مقدمات و سطح معمولاً كتب قبلي را تدريس مي نمودند . علاوه بر آن خداوند منان توفيق انجام وظيفه تبليغ را خصوصاً در رابطه با نسل جوان به ايشان عنايت فرموده بود .

پس از پايان دوره سطح جهت تكميل دروس حوزوي به قم عزيمت نمودند و عمدتاً از خارج اصول مرحوم آيت الله العظمي ميرزا هاشم آملي ( قدس سره ) و خارج فقه مرحوم آيت الله العظمي گلپايگاني ( قدس سره ) استفاده كردند . پس از مراجعت به شيراز مجدداً برنامه تدريس و تبليغ را آغاز نمودند . در همان اوقات ، انقلاب اسلامي وارد مرحله جديدي شده و مبارزات ملت مسلمان ايران به رهبري حضرت امام خميني ( قدس سره ) تشديد گرديد .

فرياد ميليون ها انسان تحول يافته و الهي شده عليه رژيم ستم شاهي برخاست و حوادث و رويدادهايي بوقوع پيوست كه متعاقب آن براي بسياري از عزيزان اسلام مشكلاتي ايجاد كردند و حضرت ايشان هم دستگير و راهي زندان گرديده و سپس به تبعيدگاه فرستاده شدند كه در بخش خاطرات سياسي و سوابق مبارزاتي به آن وقايع اشاراتي نموده ايم . پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تأكيد امام راحل (ره) مبني بر توجه و اهتمام نسبت به حوزه هاي علميه ، ايشان به تأسيس حوزه علميه رضويه شيراز اقدام نمودند و تعدادي از داوطلبان ثبت نام كردند كه از بين آنها افراد مستعد و ذيصلاح را انتخاب نموده و به تدريس و تعليم پرداختند ؛ براي دوره اول از مقدمات تا پايان سطح ( كفايتين ) را شخصاً تدريس نمودند ، همزمان با تحولات جديد و نظم نوين حوزه علميه قم ضمن اعلام همكاري و هماهنگي با مركز مديريت قم اقدام به گزينش دوره هاي ديگر صورت گرفت كه هم اكنون در پايه هاي مختلف به تحصيل علوم ديني اشتغال دارند .

از نوشته هاي حضرت آيت الله سيد علي اصغر دستغيب علاوه بر تقريرات بحث فقه و اصول ، رساله اي تحقيقي تحت عنوان “ علائم البلوغ في الذكر و الانثي ” و رساله ديگر تحت عنوان “ تنجيس المتنجس ” موجود است .

ارسال نظر

نظرات

آخرین مطالب

تحصیل و تدریس
26 اسفند
ولادت و نسب
26 اسفند