بیانات حضرت آیت الله سید علی اصغر دستغیب در مراسم افتتاحیه مرکز تخصصی حقوق و قضای امام حسین (ع) تحت اشراف معظم له

بیانات حضرت آیت الله سید علی اصغر دستغیب در مراسم افتتاحیه مرکز تخصصی حقوق و قضای امام حسین (ع) تحت اشراف معظم له

  • اخبار
  • 1394/07/20

بسم الله الرحمن الرحیم

\r\n\r\n

بیانات حضرت آیت الله سید علی اصغر دستغیب در مراسم افتتاحیه مرکز تخصصی حقوق و قضای امام حسین (ع) تحت اشراف معظم له

\r\n\r\n

حضرت آیت الله سید علی اصغر دستغیب ضمن عرض تبریک به مناسبت روز مباهله و آرزوی توفیق هرچه بیشتر تأسی به اهل بیت(ع) و پیروی از آن خاندان بزرگوار و عرض خیر مقدم به طلابی که وارد حوزه تخصصی حقوق و قضای اسلامی شده اند و آرزوی توفیق هرچه بیشتر برای ایشان ،  خیر مقدم ویژه ای به حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای رفعتی ابراز داشته و فرمودند:

\r\n\r\n

ایشان هم ریاست محترم این  رشته تخصصی را دارند و هم سوابق ممتد در سوابق حوزوی را دارا هستند . همانطور که خودشان بیان فرمودند در رابطه با تحقیقات فقه حکومتی و مبدّل شدن این برنامه که در دبیرخانه خبرگان عمل می شود به یک رشته تخصصی این مطلب انشاء الله نوید بخش آینده ای روشن می باشد .

\r\n\r\n

مسئول معظم حوزه علمیه رضویه شیراز افزودند:

\r\n\r\n

آنچه که صورت می گیرد در سطح حوزه های علمیه از برکات انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد که وجود مبارک امام راحل (ره) بنای آن را نهاد و خلف صالح ایشان مقام معظّم رهبری (مد ظله) به تبعیت از امام (ره)  در ارشادات و رهنمودهای خویش خصوصا در سفر استان قم که آن طرح  تحول را مطرح فرمودند که شاهد برکات آن بوده ایم هرچند بخشی محقق شده ولی قسمت عمده ای از آن طرح تحول بر زمین مانده است.

\r\n\r\n

ما باید به واقعیات توجه کنیم خصوصا آنچه به عنوان ارزش عمده در متن مکتب مقدس اسلام قرار دارد که نمونه ای از آن مسئله نظم است در کلام علی ع توصیه به تقوا و نظم می باشد و نظم در رتبه پس از تقوا نشانگر اهمیت موضوع نظم می باشد.

\r\n\r\n

گاهی اوقات مطرح می شد که نظم ما در بی نظمی ماست ، این کلام در مقطعی اقتضاء می کرده است که می خواستند تحت رژیم طاغوتی قرار نگیرند اما در یک نظام الهی همچون جمهوری اسلامی ایران نظم باید به تحو اتم و اکمل واقع و اجراء شود.

\r\n\r\n

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) فرمودند:

\r\n\r\n

یکی دیگر از واقعیات این است که بهترین ابزار آموزش و تهذیب همین بیان و قلم است تبلیغ که از جانب خداوند متعال است هم بیان را آموخته هم قلم را آموخته و چیزی است که از بدیهیات است و همیشه در حوزه ها می گفتند که فلان آقا بیان خوبی دارد جنبه های علمی و کمالات او به جای خودش اما بحث بیان چیزی بود که در کنار سایر فضائل همیشه مطرح بود یا فلانی قلم خوبی دارد به عنوان یک ارزش است و تعجب این  است وقتی بحث می شود که فرضا در بعضی موارد کتب درسی باید بازنگری شود  و یا بازنویسی شود بسیاری از افراد می گویند خوف از این است که کیفیت پایین بیاید . بسیار خوب می شود به گونه ای بازنگری و بازنویسی کرد که کیفیت هم حفظ شود و نکته مطلوب هم حاصل گردد.

\r\n\r\n

قلم روان هم مانند بیان روشن ارزش است باید سعی کرد کیفیت پایین نیاید امروز مثل آن روزها نیست که یک نفر مشغول نوشتن کتاب شود ، معمولا کارگروه ها و رشته هایی که  فعالند می توانند این کار را انجام دهند بدون اینکه از کیفیت کتابی کاسته شود و از طرفی مطالبی که باعث طولانی شدن متون گردد برداشته شود.

\r\n\r\n

یکی ار مراجع فعلی شیراز در یک جلسه ای گفتند اگر وقت داشتم کفایه را بازنویسی می کردم به ایشان عرض کردم شما اگر ده نفر از کسانی که ممحض در این علم هستند را تحت نظارت خودتان به کار بگیرید این امر محقق می شود و ایشان هم پیشنهاد بنده را پسندیدند و قبول نمودند .

\r\n\r\n

ما باید این واقعیت را درک کنیم که زمانی این نیاز به بازنگری بیشتر احساس می شود و بر این عقیده نیستیم که این منابع غنی نیستد بلکه اینها کتاب های مهم و عمده و غنی ماست اما این ضرورت در بازنویسی احساس می شود.

\r\n\r\n

ایشان در ادامه افزودند: بحث آزمون در حوزه ها یک ضرورت است کسانی که می گویند همان روش قدیم بهتر بود که آزمونی در کار نباشد این را قبول نداریم و به بحث آزمون و امتحان توجه داریم زیرا این امر شفاف کننده است برای همه و موجب بروز و کشف استعدادها می شود.

\r\n\r\n

آشنایی با ابزار جدید و نرم افزارها یک اصل است که اگر کسی مطلع نباشد تبعا یک نقصان است در مسیر ترقی و تعالی علمی، البته باید در استفاده از این ابزار جدید و نرم افزارها حدود را رعایت کرد نه آنچنان که اصلاً سر و کار نداشته باشد نه آنگونه که همه وقتش را صرف اینگونه امور کند.

\r\n\r\n

مسئول معظم مرکز تخصصی امام حسین (ع) در پایان بیان فرمودند:

\r\n\r\n

یکی دیگر از واقعیات همین مسئله تخصصی شدن است . در جلسه جامعه روحانیت شیراز و در جمع بعض از اعاظم و علماء عرض داشتم که ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به سمت تخصصی شدن رشته های حوزوی حرکت کنیم ، دانشگاه در این زمینه ورود کرد و الآن شاهد آنیم که تا حدودی هم موفق بوده ضمن اینکه حوزه برتری هایی نسبت به دانشگاه دارد و از قدیم الایام هم چنین بوده ولی ناگزیریم از تخصصی شدن دروس حوزه ها .

\r\n\r\n

همانطور که حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای رفعتی فرمودند حدود 23 رشته تخصصی در حوزه داریم و جای بسیار تقدیر است فرض کنیم 20 رشته دیگر نیز باید اضافه شود برای تحقق این امر حتما باید ساماندهی شود و کیفیت لازم لحاظ شود .

\r\n\r\n

رشته تخصصی دروس فقه و اصول و بحث اجتهاد سال های زیادی است که در قم دائر گردیده که یک مرکز گسترده فقه و اصول است و کسانی که استعداد و ظرفیت را دارا هستند و علاقه مند می باشند آن مراحل را طی می کنند، البته  در رشته های دیگر نیز باید همین نکته را مد نظر قرار داد و انشاء الله شاهد رشدو ترقی در سایر رشته ها نیز باشیم.

\r\n\r\n

رشته حقوق و قضاء بسیار کاربردی است که انشاء الله این رشته باید به نحو مطلوب و با تکیه بر لطف خداوند متعال و توجهات حضرت ولی عصر (عج) و همت و پشتکار مسئولین به کار خود ادامه دهد و شاهد شکوفایی روز افزون آن در بین طلاب باشیم.

\r\n\r\n

مرکز تخصصی امام حسین (ع) در دو رشته تخصصی مشغول به فعالیت می باشد که یکی تبلیغ است و دیگری حقوق و قضاء  و انشاء الله شاهد تأسیس رشته های تخصصی دیگری در این استان باشیم و بتوانیم هم از جهت علمی و هم تقوا به بهترین نحو ادامه دهیم و از زحمات همه عزیزان در تحقق این امر تشکر و قدردانی می کنم.

\r\n\r\n

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

\r\n
ارسال نظر

نظرات